Penzion na Valech - vítejte na jižní MoravěHodonín a okolí

Hodonín, nacházející se ve vinařské oblasti jihovýchodní Moravy, leží na pravém břehu Moravy, u státních hranic se Slovenskem. Město bývalo významným hraničním přechodem mezi oběma samostatnými republikami. Díky své nadmořské výšce se Hodonín řadí mezi nejteplejší místa České republiky. Hodonín má dlouholetou kulturní, podnikatelskou, sportovní i lázeňskou tradici.

Hodonín je součástí regionu Slovácka – kraje slunce, vína a živých folklórních hranic. Jeho jedinečnou atmosféru dotváří historické památky, vinařská turistika, stezky pro pěší i cyklisty a také řada folklórních akcí a festivalů. Oblast Slovácka důvěrně poznáte třeba při klidné říční plavbě po historické vodní cestě po Baťově kanále. Skutečnými lahůdkami pak může být wellness v lázních v Hodonín, barokní architektura zámku v Miloticích, překvapení při návštěvě letitého větrného mlýna v Kuželově, kroky po tisíc let starých stopách našich předků v Mikulčicích i cestování půvabnou vinařskou krajinou mezi vinnými sklepy a vinicemi. Ať už vám zachutnají zdejší vína, okouzlí vás lidová kultura, hluboké listnaté lesy plné hub, pozoruhodné památky církevní i světské architektury nebo zajímavé archeologické lokality, jistě objevíte řadu důvodů, proč se na Slovácko budete vracet.

Barokní zámeček

z let 1642 - 1643 – dnes Masarykovo muzeum se stálou expozicí T. G. Masaryk a rodný kraj, která tradiční formou v kombinaci s audiovizuální projekcí mapuje životní dráhu nejslavnějšího hodonínského rodáka, prvního Československého prezidenta. Nabízí i přechodné výstavy v dalších sálech a v budově na Národní třídě 21, kde se nachází také sál Evropa a archeologické pracoviště.


Radnice

ve stylu norimberské secese (dílo vídeňského architekta Ernsta von Gotthilfa) patří mezi významné budovy města. Dnes je zde sídlo městského úřadu. Ve 12.00, 15.00 a 18.00 hodin si můžete poslechnout zvonkohru.


Farní kostel sv. Vavřince

původně gotická stavba z 1. pol. 13. stol., v nynější barokní podobě z let 1780 – 1786.


Mariánský sloup

barokní památka z r. 1716 od sochaře Antonína Rigy. Všechny sochy vč. sochy Panny Marie jsou v životní velikosti.


Fontána na Masarykově náměstí

tzv. „zpívající fontána“ má tvar vlnky, symbolizující meandr řeky Moravy, jež poskytovala městu obživu a přirozenou ochranu po dlouhá staletí. Celá fontána je řízena počítačem, což umožňuje vytvářet zajímavé střikové a vířivé kombinace včetně barevných, světelných efektů a synchronizace s reprodukovanou hudbou. .


Kaple sv. Kříže

postavená v roce 1720 ve stylu baroka; nyní soukromá prodejní Galerie Kaplička.


Galerie výtvarného umění

spravuje sbírku českého umění 20. století. Architektura budovy v sobě spojuje prvky místní lidové kultury a secese. (www.gvuhodonin.cz)


Socha T. G. Masaryka

na Náměstí 17. listopadu je dílem akademického sochaře Aloise Bučánka z r. 1931. V roce 2008 byla socha doplněna o repliku části původního reliéfu (vzpomínka na legionáře), jejímž autorem je akademický sochař Jaroslav Jurčák


Studna

na ulici Nádražní řádek byla objevena při rekonstrukci této ulice. S největší pravděpodobností byla vybudována jako zdroj vody pro parní lokomotivy při výstavbě železnice přes Hodonín.


Budova Obchodní akademie

(ul. Velkomoravská) – postavena v historizujícím slohu (norimberská secese) a autorem je vídeňský architekt Ernst von Gotthilf, který navrhl i hodonínskou radnici.


Zoologická zahrada

v zalesněné městské části Bažantnice se pyšní mimo jiné mořským světem s akvárii a terárii pro žraloky, murény a krokodýly; vzdělávacím centrem s ubikacemi a výběhy velkých kočkovitých šelem. Dosud poslední stavbou je pavilon pro plameňáky. (www.zoo-hodonin.cz)


Muzeum naftového dobývání a geologie

Nová unikátní expozice byla otevřena na jaře 2006 jako jediná svého druhu v České republice. Seznámíte se s historií naftového dobývání, vznikem ropy a plynu, prezentací historických i současných metod průzkumu a těžby, s modely vrtných souprav a čerpadel aj. Muzeum najdete v prostoru bývalých malých kasáren na ulici Brněnská a jeho součástí je i solná jeskyně. (http://mng.webz.cz)


Městský hřbitov

s pseudogotickou kaplí, hradbami a branou z let 1899 – 1901; cenné náhrobky od akademického sochaře Franty Úprky; památník obětem fašismu z roku 1950 a další. Po rekonstrukci v roce 2003 je zde zpřístupněn židovský hřbitov (na požádání po-pá 7.00 – 15.30)


Lázně Hodonín

a moderní vodoléčebný pavilon s rehabilitačním bazénem a whirlpoolem. Zdejší jodobromové vody patří mezi nejkvalitnější vody svého druhu v Evropě. V lázních jsou léčeny nemoci pohybového a oběhového ústrojí. Procházka lázeňským parkem zdobeným sochami zpříjemní chvíle nejen lázeňským hostům. (www.laznehodonin.cz)


Centrum vodní turistiky

přístaviště „U Jezu“ s možností prohlídky krás řeky Moravy z paluby lodi Konstancie. Pro děti je nezapomenutelným zážitkem Pohádková plavba lodí, kdy pomáhají královně Konstancii bránit poklad proti pirátům. V okolí je množství atraktivních turistických cílů, síť cyklotras a vodní cesta Baťův kanál. (www.pristavisteujezu.cz)


Masarykův rodný dům

Na budově Střední průmyslové a umělecké školy a Vyšší odborné školy v Hodoníně v Dobrovolského ulici č.6, na jejímž místě stával kdysi Masarykův rodný dům, je busta a pamětní deska TGM. Vstupní portál navrhl tehdejší městský stavitel Antonín Blažek a poprsí zhotovil akad. sochař Julius Pelikán z Olomouce.


Turistické cíle v okolí


Dotazy & rezervace